Co warto zobaczyć w Londynie? Tower Bridge

Poćwicz wymowę słówek z tego posta: Tower Bridge, engine room, Tower of London, Uber boat

Widok z Uber boat, gdy dopływamy do Tower Bridge

Zabytki i symbole Anglii są fascynującym zagadnieniem nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla osób aktywnie uczących się angielskiego. Idealnym zwieńczeniem wielu lat nauki języka angielskiego jest nie tylko używanie go podczas odwiedzin tego fascynującego kraju, ale również odwiedzenie i poznanie głównych jego zabytków. Dziś zabieram Was do miejsca, które jest jednym z symboli nie tylko Anglii, ale przede wszystkim Londynu. Mowa oczywiście o Tower Bridge. I mowa oczywiście o wymowie, ponieważ przygotowałam plik audio z kilkoma słowami, które warto powtórzyć, by zawsze wymawiać je poprawnie 🙂

Tower Bridge jest jednym z najbardziej symbolicznych budynków w Wielkiej Brytanii. Był budowany przez 8 lat, a finalnie został oddany do użytku w 1894 roku. Był budowany jako drugi w Londynie (pierwszy był most londyński) i dlatego zdecydowano, że musi komponować się z otoczeniem. Dzięki temu powstał piękny most z dwiema wieżami w stylu wiktoriańskim. Mówiąc więcej o historii tego wspaniałego miejsca, nie można nie wspomnieć o tym, że jest to przede wszystkim most zwodzony, który niegdyś unosił przęsła przy pomocy pary, później jednak zamieniono mechanizm na elektryczny. Głównymi elementami mostu są dwie wieże połączone kładką dla pieszych. Z ciekawostek dodam, że kładka ta była przez dłuższy okres niedostępna dla pieszych, ze względu na ilość popełnianych z niej samobójstw. Dziś w obu wieżach mostu mieści się Muzeum, w którym można np. podziwiać oryginalne silniki parowe używane w przeszłości do podnoszenia mostu. Symboliczne są także kolory mostu. Niegdyś był on koloru beżowego, jednak od roku 1977, kiedy to świętowano 25lecia koronacji Królowej Elżbiety II przemalowano go na kolory symbolizujące flagę Anglii i jest w tonacji biało-czerwono-niebieskiej.

No to teraz zwiedzajmy: Większość turystów robi sobie zdjęcia przy tym moście, ale nie zdaje sobie sprawy z tego, ze można go również odwiedzić. Dorośli wchodzą za £11.40, dzieci od 5-tego roku życia za £5.70. Bilety musicie kupić na stronie internetowej: https://www.towerbridge.org.uk/. Widoki z Tower Bridge są piękne. Jedną z ciekawszych części mostu dostępnej dla zwiedzających jest szklana podłoga. Możecie zobaczyć most z góry przez jej fragment i następnie zejść na dół do Engine Room, aby zobaczyć w jaki sposób most jest regulowany.

Do Tower Bridge dotrzecie metrem- liniami District i Circle. Musicie wysiąść na stacji Tower Hill. Polecam wam wycieczkę Uber boat po Tamizie, co pozwala na zobaczenie Londynu z trochę innej perspektywy. Uber boat także ma stacje obok Tower Bridge.

Mam dla Was jeszcze kilka ciekawostek, związanych z Tower Bridge:

-6600m3: tyle granitu i kamienia wykorzystano do budowy Tower Bridge (choć konstrukcja mostu jest oczywiście stalowa),

-31 milionów: tyle cegieł zużyto przy jego budowie,

-10000 ton: ilość stali użytej do budowy mostu,

-70000 ton: waga każdej wieży,

-430m- długość Tower Bridge,

-22000 litrów farby było potrzebne do ostatniego malowania mostu,

-do obsługi mostu używano 20 ton węgla tygodniowo,

-z mostu korzysta około 40000 ludzi dziennie, a sam most podnosi się 850 razy rocznie.

Po zwiedzeniu Tower Bridge, obowiązkowo musicie odwiedzić Tower of London!

pl_PLPolish