Co jedzą Brytyjczycy? Scones with jam and clotted cream

Poćwicz wymowę słówek z tego posta: scones, clotted cream, strawberry jam, afternoon tea

Podzielę się z Wami przysmakiem, który jest bardzo popularny w Wielkiej Brytanii. Scones podaje się podczas cream tea, co jest formą afternoon tea– podwieczorku, kiedy pijemy herbatę i jemy scones z dżemem i gęstą śmietaną. Scone wymawiamy na dwa sposoby: /skɒn/ lub /skəʊn/ w zależności od rejonu. Ja mieszkam w Essex, więc tu wymawia się z /ɒ/. Scones to słodkie bułeczki, które (przecięte) smarujemy clotted cream– bardzo gęstą śmietaną, wywodząca się z Devon i Kornwalii, i dżemem truskawkowym. Tak jak istnieje debata na temat tego jak wymawiamy scone, tak również są spory co do kolejności nakładania śmietany i dżemu. Królowa Elżbieta ponoć zaczynała od dżemu.

Clotted cream to bardzo tłusta śmietana, która powstaje wyłącznie na niepasteryzowanym mleku. Odstawia się je na kilka godzin, aby na powierzchni śmietana utworzyła clot czyli skrzep. Ma co najmniej 55 proc. tłuszczu.

https://www.notatnikkuchenny.pl/clotted-cream/

Scones możemy kupić bez żadnych dodatków, z rodzynkami lub serem. Możemy je oczywiście sami upiec, ale większość Brytyjczyków je kupuje. Jedna paczka, tj. 4 bułeczki scones kosztują £1.75 w Tesco. Nie zjecie więcej niż dwie bułeczki naraz.

Afternoon tea i zajadanie się scones jest jedną z rzeczy, która powinniście spróbować odwiedzając Wielka Brytanię.

Jeśli chcecie upiec scones, obejrzyjcie filmik poniżej.

pl_PLPolish